Ostatnie posty

Jak dbać o złoto?

1. Czym jest złoto?

2. Dlaczego złoto czernieje?

3. Jak dbać o złoto? 

4. Czyszczenie złota za pomocą domowych sposobów

5. Podsumowanie

Czym jest złoto?

Złoto to ciężki, miękki i błyszczący metal szlachetny. Jest najbardziej ciągliwy spośród wszystkich znanych metali. Ze względu na jego miękkość wymaga delikatnej pielęgnacji. Złoto jest metalem o wyjątkowo dużej odporności chemicznej. Na powietrzu nie ulega ściemnieniu, jest odporne na działanie większości czynników korozyjnych i działanie kwasów (tylko mieszanina kwasu solnego i azotowego tzw. woda królewska jest w stanie trwale uszkodzić złoto).

Czyste złoto ma jasnożółty kolor i wyraźny połysk, nie utlenia się w wodzie i powietrzu. Jednak obecność chociażby miedzi w stopie może mieć wpływ na powstawanie naturalnej patyny.

Złoto jest doceniane w jubilerstwie, produkcji biżuterii, biciu monet oraz pozłacaniu sztućców i zdobień. 

Dlaczego złoto czernieje? 

Czernienie złota świadczy o obecności innych metali w jego składzie. Dzięki dodawaniu innych metali złoto jest twardsze i bardziej wytrzymałe. Niestety, te pierwiastki utleniają się i zmieniają barwę na ciemną. Dotyczy to biżuterii wykonanej ze złota w niższej próbie, na przykład próbie 333, zawierającej więcej dodatkowych metali. 

Nie oznacza to, że biżuteria wyższej próby, np. 585 jest odporna na uszkodzenia i zabrudzeni wynikające z wykonywania codziennych czynności, np. używania perfum, lakierów do włosów, balsamów do dłoni.

Długotrwały kontakt złotej biżuterii z ciałem, które wydziela pot również wzmacnia proces zmiany barwy kruszcu na ciemniejszy. Wilgoć, promienie słoneczne, stosowanie domowych detergentów sprawiają, że złoto traci swoją szlachetną barwę i błysk. 

 Jak dbać o złoto? 

Do czyszczenia złota należy używać miękkich, flanelowych lub bawełnianych ściereczek oraz szczoteczek do zębów z miękkim włosiem. Unikaj twardych i ostrych przedmiotów, ponieważ łatwo nimi zarysować powierzchnię złota.

Pamiętaj, że biżuterii ze sztucznymi lub prawdziwymi kamieniami nie należy moczyć bezpośrednio w wodzie.

Unikaj kontaktu z substancjami chemicznymi

Zdejmuj złotą biżuterię przed kąpielą, sprzątaniem, gotowaniem i noszeniem ciężkich przedmiotów. Złoto może reagować z substancjami chemicznymi znajdującymi się w perfumach i kosmetykach. Kontakt z tymi substancjami może być przyczyną korozji lub matowienia.

Przechowuj w bezpieczny sposób 

Przechowuj złotą biżuterię w oddzielnych pojemnikach lub w specjalnych materiałowych woreczkach, aby uniknąć zarysowań. Nie przechowuj wielu złotych przedmiotów razem, ponieważ mogą się wzajemnie rysować.

Również w podróży odseparuj od siebie każdą sztukę umieszczając elementy w osobnych pudełeczkach lub zaopatrz się w specjalne przedmioty do przechowywania biżuterii. Może wydawać się do zbędne, ale uchroni biżuterię przed porysowaniem czy poplątaniem się. 

Unikaj obciążeń i uderzeń

Złoto jest miękkim metalem, więc staraj się unikać jego nadmiernego obciążenia lub uderzeń. Złota biżuteria, zwłaszcza wyższej próby może łatwo ulec zgnieceniu lub odkształceniu.

Podczas aktywności fizycznej lub gwałtownych ruchów łatwo jest zerwać łańcuszek lub zaczepić o coś kolczykiem. Podczas podnoszenia ciężkich przedmiotów pierścionki mogą ulec odkształceniu, dlatego należy je zdjąć przed takimi czynnościami.

Polerowanie i czyszczenie

Najlepiej jest użyć miękkiej szczoteczki do zębów i łagodnego płynu do mycia naczyń, aby delikatnie oczyścić powierzchnię złota. Następnie dokładnie spłukać biżuterię i delikatnie osuszyć miękką szmatką.

Jeśli jesteś niepewna, jak prawidłowo oczyścić swoją biżuterię, skonsultuj się z profesjonalistą. W Emerald Bridge odświeżamy i czyścimy biżuterię za pomocą myjki ultradźwiękowej. Jest to metoda, która pozwala na dotarcie do najmniejszych zakamarków w bezpieczny dla biżuterii sposób. 

Trzymaj swoją biżuterię z dala od substancji chemicznych

Kontakt ze środkami chemicznymi może uszkadzać lub odbarwiać złoto. Może być również szkodliwe również dla kamieni szlachetnych. Powszechnie używane substancje, takie jak perfumy, lakier do włosów, krem do rąk i inne kosmetyki mogą zawierać substancje chemiczne, które uszkodzą powierzchnię biżuterii.

Zawsze zakładaj biżuterię po użyciu perfum, produktów do włosów i po tym jak kosmetyk do rąk zostanie wchłonięty by zminimalizować ryzyko zabrudzenia biżuterii.

Regularne kontrole

Regularnie sprawdzaj swoją złotą biżuterię, aby upewnić się, że nie ma żadnych pęknięć, przebarwień lub luźnych elementów. Jeśli zauważysz niedoskonałości, zerwane ogniwa, brak połysku, skontaktuj się z profesjonalnym jubilerem, który będzie w stanie przeprowadzić naprawę i odświeżyć Twoją biżuterię.

Czyszczenie złota za pomocą domowych sposobów

Czyszczenie złotej biżuterii najlepiej rozpocząć od usunięcia nieestetycznego nalotu (jeśli jest obecny).

Folia aluminiowa i sól (lub soda oczyszczona):

1. Szklane lub plastikowe naczynie wyłóż folią aluminiową

2. Napełnij pojemnik przegotowaną gorącą wodą i dodaj łyżkę sody oczyszczonej. Możesz również dodać 4-5 łyżeczek soli kuchennej - sól może przyspieszyć proces czyszczenia. Całość dokładnie wymieszaj.

3. Do tak przygotowanego roztworu włóż złote przedmioty na ok. 2-3 godziny w zależności od stopnia zabrudzenia.

4. Wyciągnij swoje przedmioty i delikatnie je osusz.

Pamiętaj jednak, by w pojemniku nie znajdowało się zbyt wiele przedmiotów, gdyż ich duża ilość obniża skuteczność procesu.

Płyn do mycia naczyń i soda oczyszczona

1. Przygotuj roztwór z płynu do mycia naczyń (ewentualnie kilku wiórków szarego mydła), niedużej ilości sody oczyszczonej i ciepłej wody.

2. Zamocz w roztworze przedmioty, które chcesz oczyścić przez ok. 30 minut.

3. Po tym czasie miękką szczoteczką do mycia zębów delikatnie, dokładnie i powoli wyczyść całą powierzchnię.

4. Następnie opłucz oczyszczone przedmioty pod bieżącą wodą. 

5. Osusz przedmioty bawełnianą szmatką i wypoleruj flanelową ściereczką dla uzyskania blasku.

Pasta do zębów

Innym dobrym sposobem czyszczenia biżuterii jest użycie pasty do zębów bez mikrogranulek. Nie powinno się tego robić zbyt często, ponieważ nadgorliwe czyszczenie złota tą metodą może doprowadzić do zmatowienia lub przebarwienia.

Spirytus

Do oczyszczenia złota spirytusem potrzebujesz tego alkoholu w stężeniu co najmniej 95%.
Wystarczy na chwilę włożyć złote przedmioty to miski ze spirytusem. Efekt widać od razu!

Coca cola

Podobnie jak w poprzednim sposobie, wystarczy włożyć złote wyroby do miski z coca colą. Należy odczekać kilkanaście minut, w razie większych zabrudzeń wydłużyć ten czas.  

Dobrym nawykiem jest systematyczne czyszczenie swojej biżuterii zwykłą wodą i mydłem. To usunie z niej sól wydzielaną razem z potem oraz inne związki chemiczne.

Przy czyszczeniu biżuterii należy uważać na kamienie szlachetne w złocie - czyszczenie ich tak samo jak złota może doprowadzić do ich zmatowienia, odbarwienia lub doprowadzić do ich wypadnięcia czy porysowania.

Jeśli akurat nie nosimy złotej biżuterii, należy ją przechowywać owiniętą w miękką szmatkę w szczelnie zamkniętych torebkach lub pudełeczkach. Dzięki temu ograniczymy dostęp powietrza i zmniejszymy możliwość powstawania przebarwień spowodowanych m.in przez dwutlenek węgla obecny w powietrzu.

Podsumowanie

Domowe sposoby czyszczenia złotej biżuterii świetnie sprawdzą się przy usuwaniu drobnych zabrudzeń. Możesz pozbyć się w ten sposób nawet powierzchownych zarysowań, a Twoja biżuteria znów nabierze pierwotnego blasku i w ten sam sposób przedłuży swoją żywotność.

Pamiętaj, że każda biżuteria może mieć swoje specyficzne wymagania dotyczące pielęgnacji, w zależności od jej wieku, stylu i stanu. Jeśli masz cenne i unikalne przedmioty, warto skonsultować się z jubilerem specjalizującym się w biżuterii vintage, aby uzyskać indywidualne zalecenia dotyczące pielęgnacji i konserwacji.

Opublikowany w : Porady i wskazówki

Zostaw komentarz